Evidence na Úřadu práce při podání odvolání

26. 4. 2021.

Amelie, z.s. se dlouhodobě věnuje odbornému sociálnímu poradenství pro onkologicky nemocné. Určitý počet našich klientů napříč celou ČR se dostává do potíží s evidencí na Úřadu práce ve chvíli, kdy sdělí, že se odvolali proti rozhodnutí o snížení stupně invalidity.

Jedná se o soby, které doposud pobírali invaliditu 3. stupně, která je jim nyní snížena na 1. nebo 2. stupeň a oni si začínají hledat zaměstnání na částečný úvazek. Vzhledem k tomu, že za dobu pobírání ID 3.stupně, která trvá obvykle minimálně rok mají náhradní dobu pojištění a vzniká jim nárok na podporu v nezaměstnanosti, evidují se na Úřadu práce. Řada úřadů práce, ale při sdělení informaci o odvolání pobírání podpory blokuje a tím dostává klienty do nepříznivé finanční situace, se kterou nepočítali. Činí tak pouze na základě předpokladu, že by mohl být odvoláním invalidní důchod vrácen na 3. stupeň. Je to pouze domněnka a navíc málo pravděpodobná. Zpravidla se jedná o odvolání v případech snížení invalidity ze 3.stupně na 1.stupeň a usilování o 2.stupeň, který na výplatě podpory v nezaměstnanosti nic nemění. Podpora v nezaměstnanosti není vyplacena pouze při pobírání ID 3. stupně. Pokud by byl schválen, bude rozdíl důchodů doplacen a klient z něj je schopen podpory v nezaměstnanosti vrátit.

Amelie se koncem roku 2020 obrátila na vedení Úřadu práce s dopisem, nedostala odpověď. Počátkem roku dopis urgovala. Úřad práce odpověděl a dal za pravdu. Toto jednání je nesprávné.

Celé znění dopisů:

Dopis Amelie na Úřad práce ZDE

Odpověď Úřadu práce ZDE

V případě potíží v této oblasti se neváhejte obrátit na sociální pracovníky Amelie, z.s.

 

Menu
Centra