Dobrovolníci

Dobrovolníci působí na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, a to už od r. 2009. Jejich posláním je přinášet do nemocničního prostředí více lidského kontaktu, pomáhat pacientům odreagovat se, vyplnit jejich volný čas zajímavými aktivitami a přispět k celkovému zpříjemnění prostředí na klinice.

Dobrovolníci působí jednak na lůžkovém oddělení jako společníci u lůžka, kde si s pacienty povídají, předčítají jim, hrají společenské hry nebo se věnují výtvarným činnostem. Na lůžkové oddělení mohou dobrovolníci docházet každý všední den od 15 hodin, případně i o víkendu (aktivity s pacienty trvají zpravidla 1–2 hodiny).

Od března 2016 působí dobrovolníci Amelie také na ambulantní části kliniky, kde zpříjemňují chvíle nemocným v čekárně, poskytují jim občerstvení i informace o službách Amelie. Na ambulanci přicházejí dobrovolníci v dopoledních hodinách od pondělí do pátku.

V Centru Amelie Olomouc pak mohou dobrovolníci spolupracovat při přípravách aktivit pro klienty nebo pomáhat při organizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost.

Jak se stát dobrovolníkem Amelie?

Amelie hledá dobrovolníky průběžně.

Každý zájemce projde dvoudenním školením, které vedou zkušení lektoři a odborníci na sociálně-zdravotní a psycho-onkologickou problematiku.

Dobrovolnický program Amelie je akreditovaný. Dobrovolníci podepisují s Amelií smlouvu, jsou pojištěni na svou činnost a docházejí na supervize.

Nejbližší školení nových dobrovolníků proběhne na jaře 2023. Kontaktovat koordinátorku dobrovolníků však můžete kdykoli v průběhu roku.

Kateřina Pfeiferová

Koordinátorka dobrovolníků Olomouc