Jeden ze tří Čechů

Každý třetí Čech se někdy v průběhu svého života potká s rakovinou

Kdo z nás má rakovinu?

Onkologické onemocnění má pan Miroslav. Míša a Šárka ho teď nemají, ale pomáhají onkologicky nemocným ve své rodině.

Zarazilo vás ono „teď ho nemají“? Asi by nemělo, realita výskytu onkologického onemocnění je jiná.

Jak jsme na tom a co to znamená

Každý rok je v ČR diagnostikováno přes 80 tisíc lidí s rakovinou. To je více než všech obyvatel Zlína a nebo o něco málo méně než obyvatel Ústí nad Labem nebo Pardubic. Rakovina se již nyní týká každé rodiny.

Přestože rakovina stále život ohrožuje a zkracuje, prodlužuje se délka života s ní. V tuto chvíli žije v ČR zhruba 500 tisíc osob s onkologickým onemocněním. Rakovina je chronické onemocnění.

Rakovina se týká nejen nemocného, ale i jeho blízkých

Během léčby onkologického onemocnění jsou místa a okamžiky, kdy je třeba nemocnému pomoci. Nejčastěji jsou těmi, kdo pomáhají, blízcí – partneři, děti, přátelé. Pomáhají v domácnosti, zastupují v rolích, řídí, kompenzují snížení příjmu i životního komfortu. Kolik je pečujících v onkologii nevíme, pečujících Čechů obecně je však neuvěřitelná 1/5.

Vysoká míra negativního stresu se dotýká často nejen onkologicky nemocných, ale i jejich blízkých. I oni si zaslouží podporu a pomoc.

Přestože je toto onemocnění poměrně rozšířené, stále se na něj díváme spíše jako na strašáka.

To, že se bojíme rakoviny, se pak přenáší na onkologicky nemocné i jejich blízké. Nevíme, jak s nimi mluvit, nadměrně je ochraňujeme, zachraňujeme, vyhýbáme se jim. Je běžné, že nemocní i jejich blízcí ztrácí běžný kontakt, někdy se ale doslova dostávají do izolace – třeba teď v covidu je to pro celé rodiny velmi těžké.

Pojďme to změnit!

Pojďme mluvit otevřeně o všem, co je třeba. U vysokého krevního tlaku nebo cukrovky, se nám to všem daří, pojďme k těmto chronickým onemocněním přidat i to onkologické.

Co potřebují onkologicky nemocní? Doporučení a typy nejen na komunikaci pro:

Strach je jen začátek, později může přijít i něco hodnotného, protože každá zkušenost může přinést něco cenného. I to je stránka života s onkologickým onemocněním. Podívejte na další příběhy, jak nemoc měnila životy.

Pojďme se podpořit navzájem, nabídněme pomoc, kontakty či informace. Podpořme bezplatné, odborné konzultace pro onkologicky nemocné a jejich blízké příspěvkem.

Připojte se ke kampani za změnu pohledu na onkologické onemocnění. Sdílejte posty Amelie nebo sami přispějte na svůj facebook či instagram, použijte #ameliezs nebo #1ze3

Změňme pohled na onkologickou nemoc, pomůžeme i sobě!

Menu
Centra