Rakovina plic a průdušek

Karcinomy plic a průdušek mají číslo diagnózy C33 a C34.

Jsou druhým nejčastějším zhoubným nádorem u českých mužů a čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Více k epidemiologii ZDE.

Co to znamená, že jsem já nebo můj blízký diagnostikován s rakovinou plic?

Znamená to, že se v našem životě mnohé změní. Musíme se rozhodovat, řešit, měnit, uzpůsobovat a to nejen na chvíli, často po delší časový úsek. Abychom to zvládli, musíme pečovat o sebe (a to ať už jsme nemocní nebo jejich blízcí), mít dost a správných informací a samozřejmě se léčit.

Níže proto naleznete základní odkazy, které vám pomohou získat správné informace.

Buďte opatrní s množstvím informací, které konzumujete, abyste se nezahlcovali. Také hodnoťte jejich zdroj (je to lékař, onkolog či jde o odborný článek?). Často nemocní hledají informace v komunikačních fórech a skupinách, obecně to není špatně, ale mějte na paměti, že onkologická léčba je individualizovaná do té míry, že u stejné diagnózy nemusí být vždy stejné postupy léčby a také to, že ten kdo je spokojen není tak motivován ke sdílení jako ten, kdo je nespokojen a chce si stěžovat.

Důležité a ověřené odkazy o diagnóze:

Další informace:

Kromě informací a léčby, které k vám přicházejí z venku, se můžete také v mnohém podporovat sami tak, abyste zůstávali, co nejdéle čilí a pokud možno se vraceli do kondice. ZDE i letáček Amelie.

Co patří do další podpory:

Dostatek pohybu a odpočinku, kvalitní stravy, dobrého spánku, péče o psychickou pohodu. Více naleznete také v připravovaném letáku.

Specifickým tématem je práce s pocity viny či křivdy, které často mohou nemocní zažívat – ať už to jsou kuřáci a „nemoc si mohli zavinit“ nebo nekuřáci, kteří cítí nespravedlnost, protože přestože nekouřili, nemoc dostali. Nenechte se těmito pocity zavalovat, mluvte o tom, co cítíte, požádejte o konzultaci psychologa nebo psychoterapeuta, sdílejte s jinými.

Zůstávejte aktivní tak, jak vám to aktuální zdravotní stav umožňuje. I kdybyste měli jen jít po bytě nebo se psem před dům a nebo si sednout do parku na lavičku. Pohyb je velmi důležitý a pomáhá se zvládáním nemoci i léčby.

Následující bezplatné aktivity můžete pro svou podporu využít už nyní

Veškeré informace na novém webu PROdýchej.cz

Nebuďte s rakovinou sami, sdílejte, hledejte pomoc a podporu – je to projevem vaší odpovědnosti a síly.

 

Stránka vznikla za pomoci   

Menu
Centra