Změny a zvýšení přídavku na dítě

Březen 2018

Od ledna vstoupila v platnost novela zákona o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.). Jednou z novinek, které tato novela přináší, je i zvýšení přídavků na dítě nebo změny v tom, jak je posuzován nárok na tyto sociální dávky. Dříve se dokládala výše příjmu za celý předchozí kalendářní rok, ale nyní se dokládá výše příjmu za poslední 3 měsíce (tato změna platí již od 1. 10. 2017). Dříve nesměla výše průměrného příjmu společně posuzovaných osob překročit 2,4 násobek životního minima, aby mohl žadatel (rodina) získat dávku.

Nově se hranice zvyšuje na 2,7 násobek životního minima. Pokud někdo ze společně posuzovaných osob pracuje a má pravidelný příjem alespoň 3 410 Kč (nebo má nějaký obdobný příjem např. invalidní důchod) bude mít přídavky na dítě ještě o 300 Kč měsíčně vyšší, jak je uvedeno níže.

Výše přídavku na dítě:

  • Na dítě do 6 let – 500 Kč nebo 800 Kč
  • Na dítě 6 až 15 let – 610 Kč nebo 910 Kč
  • Na dítě do 26 let – 700 Kč nebo 1000 Kč

Pro rodiny s onkologicky nemocným členem to znamená výraznou změnu. Dříve nemělo zpravidla význam při odchodu jednoho z členů domácnosti na pracovní neschopnost žádat, protože se posuzovaly příjmy za určité období více než rok zpětně. Ale nyní se sociální situace promítne do hodnocení již po 3 měsících sníženého příjmu. Zároveň se k přídavku na děti dostane větší počet rodin a díky zvýšené částce, má již význam se o tento příspěvek zajímat.

Pro orientační výpočet je možné použít kalkulačku zde: www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite

Celé vydání březnových Novinek si přečtěte ZDE

Menu
Centra