Zvyšování důchodů

Od ledna 2019 se důchody zvednou o rekordní částku. Průměrně by to mělo být o 900 Kč. Zvyšovat se budou všechny důchody a obě složky každého důchodu a to základní i procentní výměra. Ta pevná, tedy základní o 570 Kč na 3 270 Kč a ta procentní o 3,4 %.

A dále se zvýší důchodu o 1.000 Kč měsíčně všem důchodcům, kteří dosáhnou věku 85 let (tedy dosáhli 85 let věku před 1.1. 2019).

V mediích, i mezi lidmi se o tématu navyšování důchodů živě diskutuje. Má na to Česká republika? Nejsou to pouze předvolební taktiky před komunálními a senátními volbami?

Rozklíčovat tuto problematiku bylo a je vždy složité. Náš průběžný systém přijímá peníze od pracujících a platí současné důchodce. Musíme se tedy při změnách vždy dívat i dopředu. Sledování porodnosti, předpokládaný věk dožití a zdravotní stav obyvatel s ohledem na míru invalidity jsou důležité faktory.

Ovšem průměrný starobní důchod je 12.386 Kč. Je to opravdu adekvátní částka za celoživotní úsilí, která by se neměla zvednout?

Sliby, očekávání, důvěra a strach. Současné rozhodnutí je směsí emocí a doufejme, že i pragmatických kalkulací, které jsou ve prospěch nás všech.

Menu
Centra