Výživa v onkologii – online přednáška

14. 6. 2022  od 18:00

Téma výživy a vhodné diety je součástí  léčby  po celou dobu nádorového onemocnění. Zjistěte o této problematice více v online přednášce s MUDr. Evou Meisnerovou.

 

Před stanovením komplexní diagnózy nádoru se objevuje až u 40% pacientů významná ztráta hmotnosti a snížení perorálního příjmu. Mezi příčiny vzniku podvýživy u nádorového onemocnění patří symptomy, které snižují příjem stravy  – průjem, zácpa, nevolnost, zvracení a chronická bolest. Možnou příčinou zhoršující se podvýživy může  být  i léčba a její komplikace.

V nutriční péči je zcela zásadní nutriční poradenství, které většinou vede specialista na výživu (dříve dietní sestra). Nelze-li dosáhnout dostatečného energetického či bílkovinného příjmu, zahájíme enterální výživu formou sippingu. Lidově se  jedná o popíjení různých výživových drinků. V současnosti je na trhu množství doplňků rozličných příchutí a typů. Ostatní nutriční podpora, ať už sondová, enterální či parenterální výživa je indikovaná pouze na doporučení lékaře.

Přednášku si můžete poslechnout online díky odkazu www.amelie-zs.cz/prednaska.

 

MUDr. Eva Meisnerová je lékařkou ve Všeobecní fakultní nemocnici v Praze. Působí i na 1. Lékařské fakultě UK. Publikace paní doktorky, které se věnují výživě, můžete najít třeba na linkos.cz.

Leták zde.

Menu
Centra