Výbor pro sociální politiku a novela v sociálním zabezpečení a v příspěvku na péči

2.10.2018 se konala 18.schůze Výboru pro sociální politiku. Poslanci a poslankyně řešili 2 témata. Prvním z nich byla novela v zákoně o provádění sociálního zabezpečení, kde MPSV navrhuje vyjmutí posudkových lékař ze služebního zákona, dále možnost realizace posudkové činnosti pomocí smluvních lékařů a převod posudkových komisí MPSV, které řeší odvolání k průkazům ZTP a příspěvku na péči pod ČSSZ.

K návrhu vystoupila v rámci názorů veřejnosti Mgr. Šárka Slavíková z Amelie a také Mgr.Václav Krása z NRZP, kdy shodně argumentovali proti převodu posudkových komisí. Rozhodovalo by se stejně jako u invalidních důchodů monopersonálně, nyní je možno přizvat do komise odborníka na danou problematiku.

Výbor novelizace přijal v celém znění z důvodu krize v posudkovém lékařství a aktuálnímu zpoždění řady odvolacích posudků na MPSV, přestože většina včetně předsedkyně výboru Radky Maxové pochybuje, že to situaci výrazně zlepší. Zároveň padl opakovaný velký apel na MPSV včetně přítomné ministrině a na ČSSZ, aby přišla co nejrychleji s pořádnou koncepcí řešení potíží v posudkové činnosti.

Druhým tématem byl senátní návrh navýšení příspěvku na péči ve IV.stupni pro péči v domácím prostředí na 19 200Kč. V této souvislosti byly řešeny i pozměňovací návrhy podané dalími stranami po 1.čtení v poslanecké sněmovně, které doplňují navýšení také příspěvku na péči ve III.stupni v různých výších. Z diskuse vyplynulo, že zatížení státního rozpočtu u pozměňovacích návrhů není přesně vyčísleno a o návrhu vůbec není informovaná ministrině financí, se kterou bude mluvit ministrině MPSV až koncem týdne.

Předseda NRZP návrh i pozměňovací návrhy podporuje, stejně tak ředitel Asistence, o.p.s. Mgr.Erik Čipera. Šárka Slavíková z Amelie prezentovala za klienty s onkologickým onemocněním a za jejich blízké velký pocit nespravedlnosti. Většina nemocných se příspěvku obvykle nedožije a nemůže ho využít v závěrečném období svého života, kdy si potřebuje uhradit kvalitní paliativní péči, která není plně hrazená ze zdravotního pojištění. Zároveň větší množstvá odvolání může pohoršit prvnímu projednávanému bodu, tedy posudkovému lékařství. Proti se vyjádřila zástupkyně pobytových sociálních služeb.

Výbor nakonec odhlasoval přerušení projednávání do 24.10.2018.

Menu
Centra