Různé legislativní změny od července 2021

2. 7. 2021

Mění se občanský soudní řád a zavádí tzv. chráněný účet (právní úprava § 304c až 304e občanského soudního řádu). Každý povinný může mít pouze jeden takový účet. Tyto peníze budou pro věřitele nedotknutelné. Na chráněný účet nemůže být nařízeno přikázání jiné peněžité pohledávky. Chráněny budou prostředky po provedených srážkách ze mzdy, případně ty, které nepodléhají srážkám (stravenkový paušál, cestovní náhrady apod.). Zaměstnavatel bude povinen na žádost zaměstnance či exekutora potvrdit, že jsou na účet zasílány pouze tyto příjmy.

Novela Zákona o zaměstnanosti (ve Sbírce zákonů číslo 248/2021) zavádí příspěvek v době částečné práce. Jeho poskytování může vláda stanovit projednáním v tripartitě v případě, že je závažným způsobem ohrožena ekonomika České republiky anebo její odvětví. A to z hospodářských důvodů, z důvodů vzniku živelní události spočívající v přírodní pohromě, kyberútoku, při epidemii atd.

Od 1.7.2021 došlo na změny v oblasti DPH při prodeji zboží na dálku. Mění se pravidla a limity, které přinesou pro eshopy prodávající zboží spotřebitelům do jiných států EU jednotná pravidla. Změny mají podnikatelům ulehčit podávání daňových přiznání k DPH, pokud přesáhnou hranici prodejů na dálku do jiných krajin EU. Více ZDE a také  ZDE 

Menu
Centra