Lázně po COVID a po ostatních onemocněních

28. 6. 2021

Mnoho lidí se nyní zajímá o lázeňskou péči. Není lehké s vyznat v indikacích a v možnostech, jak zajistit lázně. Stále platí, že jejich předpis zajišťuje praktický lékař vždy s doporučením určitého odborníka. Aktuálně zde jsou 3 možnosti druhů pobytů:

  • dle stálého indikačního seznamu po určitém operačním zákroku, úrazu nebo onemocnění
  • po prodělané nemoci COVID-19 s hospitalizací
  • rekondice – vouchery  pro rekonvalescenci po COVID-19 a těžké práci s pacienty

Ministerstvo pro místní rozvoj stále nabízí lázeňské vouchery. Stát lidem na pobyt na šest nocí s pěti procedurami přispívá 4 000 Kč. Ale slevové vouchery právě kvůli vyčerpaným dotacím přijímají již jen málokteré lázně.  Podle evropských pravidel totiž nesmí státní podpora pro jednu firmu během tří let přesáhnout 1,8 milionu eur (46 milionů Kč). Mnohé lázně ale tuto částku překročily v době epidemie při čerpání jiných dotačních programů. Vouchery do lázní ve výši 8 000 Kč  jako odměnu za práci v době epidemie covidu-19 dostávají také zdravotníci, ale i oni mají potíže s jejich uplatněním.

Program z Fondu prevence Zdravotní pojišťovny MV ČR ZDE.

Stále také platí mimořádné indikace na pobyty pro prodělání onemocnění COVID-19 s hospitalizací. Nárok na 21 dní lázeňské péče je do 4 měsíců od hospitalizace.  Blíže v pokynu VZP ZDE, podobné podmínky a specifikace mají i ostatní pojišťovny.

Onkologicky nemocní jezdí do lázní stále dle platné indikace, tedy do 1 roku od ukončené akutní lázeňské péče. Potíže s indikací, pokud jim to doporučí onkolog nemají, pouze s volbou termínu, protože řada nemocných v době pandemie pobyt odložila a nyní je zájem větší.

 

Menu
Centra