Dávky od ÚP v době koronaviru

31.3.2020

Na Úřadu práce je soustředěna většina dávkového systému – dávky v nezaměstnanosti, dávky státní sociální podpory, dávky hmotné nouze, dávky pro osoby se zdravotním postižením a dávky pěstounské péče.

U žádostí o dávky poskytované Úřadem práce z důvodu poklesu příjmů pro úhradu nákladů na bydlení, nebo celkového poklesu příjmu rodiny či jednotlivce je třeba si uvědomit, jaké období se pro danou dávku posuzuje a zda tedy aktuální pokles v měsíci březnu bude rozhodující. Příkladem může být příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory, kde se hodnotí předcházející čtvrtletí a pokles příjmů sehraje roli až v dalším období. Více ZDE. V tuto chvíli je třeba použít dávky hmotné nouze, kde se hodnotí okamžitý pokles příjmů. Více ZDE.

Vzhledem k omezené otevírací době během epidemie a omezení možnosti osobního jednání, více ZDE nejsou některá jednání úplně snadná.

Jak tedy nejlépe postupovat? Je to závislé na vašich možnostech komunikovat elektronicky nebo schopnosti si vytisknout a okopírovat dokumenty.

Všechny žádosti Úřadu práce jsou ke stažení na webu. Odkaz ZDE

Pokud nemáte tiskárnu a nemůžete si žádost ani vytisknout, většina by jich měla být k vyzvednutí u vchodu na ÚP.

U většiny řízení postačí vyplněnou a podepsanou žádost, případně s doloženými kopiemi občanského průkazu či jiných nutných dokumentů, poslat na adresu ÚP, nebo vhodit do krabice u vchodu.

Kopie lze pořídit i vyfocením mobilním telefonem a vytištěním na tiskárně.

Pokud nemáte tiskárnu, ale pouze mobilní telefon a počítač, tak lze použít kombinaci. Žádost s podpisem a dokumenty vyfotit, vše poslat jako přílohu emailu a originál vypsané žádosti poslat ještě poštou či hodit do krabice u vchodu. Více ZDE

Pokud si nemůžete tiskopis ani vytisknout, ani vyzvednout osobně či pomocí dobrovolníka z organizace v obci, je třeba kontaktovat ÚP telefonicky a domluvit individuálně.

ÚP vydal k evidenci nových uchazečů tiskovou zprávu, která je k dispozici ZDE

 

Menu
Centra