Blíží se Mezinárodní nekuřácký den

Den, kdy se myslí na zdraví

Nastává každý 3 čtvrtek v listopadu a letos vychází na 17. listopadu.

Kromě toho, že kouření není zdravé, připomíná, že škodí nejen kuřákům, ale i lidem okolo nich a že přestat kouřit se vyplatí vždy.

Ročně na světě zemře asi 8 milionů lidí v důsledku kouření. Z toho jde 1 milion na vrub těm, kdo ani sami aktivně nekouří a jsou jen pasivními kuřáky. Kouření má mnoho negativních důsledků mezi nimi i to, že podporuje vznik rakoviny. Smutné je, že i mezi lidmi, kteří překonali onkologické onemocnění je stále kuřáků dost. Více info v tiskové zprávě zde.

Kouření není jen zlozvyk, je to závislost a mnohdy je třeba pomoci zvenčí, aby se jí člověk zbavil. Pokud se nedaří přestat kouřit, může každý využít i odborníků, kteří pomohou. Stačí se obrátit třeba na Společnost pro léčbu závislosti na tabáku.

Přestat kouřit je jednou z cest prevence k udržení zdraví, stejně jako screening plic. Ten v současné době pilotně běží pro kuřáky mezi 55 a 74 lety, kteří kouří více jak 20 let jednu krabičku denně. Chraňte zdraví své i svých blízkých, omezte nebo zanechte kouření, jděte na včasné vyšetření dříve, než se projeví příznaky.

Nekouřit je normální.

 

Menu
Centra