Změny v oblasti předčasných důchodů

6. 9. 2023

Prezident podepsal změny ohledně předčasných důchodů, které začnou platit od 1.10.2023.

Hlavní změny:

  • Do předčasného důchodu půjde odejít nově pouze 3 roky před řádným důchodem.
  • Předčasný důchod bude více krácený – za každých započatých 90 dní o 1,5% z výpočtového základu.
  • Předčasný důchod (procentní výměra) nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován.
  • Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění (místo 35/30 let) – tato změna začne platit od podzimu 2024.
  • Odklad přiznání předčasného důchodu bude výhodnější, protože důchod přiznaný v novém roce bude vyšší díky vyšším parametrům (které vychází z růstu průměrné mzdy v ČR) a předčasný důchod přiznaný v předchozím roce na přelomu roku nebude téměř valorizován (zvýší se pouze základní výměra důchodu)

Nyní lze doporučit využít formulář https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/unddp Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, protože získat termín na sepsání žádosti na pobočce v on-line objednávkovém režimu není možné. Ten tedy vyplnit a podepsaný osobně podat do podatelny, můžete i poslat poštou (doporučeně) či datovou zprávou. Vám začne běžet lhůta 6 měsíců na sepsání žádosti osobně. Lze také zkusit možnost dojít na pobočku OSSZ a vyčekat tam dosti dlouhý čas dokud se nenajde skulinka mezi objednanými.

POZOR !!! Aby to nebylo tak jednoduché, ti, kteří spadají se svým důchodem pod Ministerstvo vnitra nebo obrany, nemohou formulář Uplatnění nároku od ČSSZ použít. Jejich sociální odbory mají totiž jiný názor. Ministerstvo vnitra má vlastní formulář a trochu s jinými pravidly a Ministerstvo obrany nebude Uplatnění nároku akceptovat vůbec.

Postup od Ministerstva vnitra ZDE

Postup od Ministerstva obrany ZDE

Tento tlak na pobočky OSSZ a výpočet na ČSSZ přináší velké prodlužování vyřizování všech důchodů, tedy i invalidních. Je proto velmi důležité kroky naplánovat a případně zvažovat i prodloužení podpůrčí doby nemocenských dávek.

Více poradí zkušení sociální pracovníci, například v Amelii, tel: 739 004 222, email: socialni@amelie-zs.cz

Menu
Centra