Stravenky a dovolená od ledna 2021

4. 1. 2021

Od ledna 2021 je možné poskytovat daňově zvýhodněné stravování vedle jídelen a stravenek také přímo v penězích. Tuto revoluční změnu přináší stravenkový paušál schválený v rámci daňového balíčku pro rok 2021. Příspěvek na stravování díky tomu budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj dnes nedosáhnou. Zaměstnavatelům i podnikatelům, kteří se rozhodnou na stravenkový paušál přejít, poklesne administrativa a odpadnou náklady na poplatky a provize, které jsou spojené se stravenkami.

Více informací o celém opatření ZDE

Nyní je v zákoně stanovena dovolená za kalendářní rok (nebo její poměrná část) a dovolená za odpracované dny. Od ledna 2021 bude stanovena již jen dovolená za kalendářní rok (nebo její poměrná část, pokud zaměstnanec nebude pracovat u zaměstnavatele po celý rok).

V novele zákona zůstává dosavadní výměra dovolené v týdnech, její výše však bude odvozena od týdenní pracovní doby daného zaměstnance. Místo základního nároku 20 dnů bude mít nyní při 40hodinové týdenní pracovní době nárok na 160 hodin dovolené.

Výpočet dovolené se bude lišit u zaměstnanců, kterým se v průběhu roku měnila výše úvazku.

V oblasti čerpání dovolené zůstává v podstatě zachována praxe. Zaměstnavatel může zaměstnanci s jeho souhlasem výjimečně určit dovolenou kratší, než činí délka směny, nejméně však v délce její jedné poloviny. Lze tedy čerpat celý den nebo půlden dovolené, méně to nebude možné. Nelze tedy vybírat po hodinách.

Menu
Centra