Sociální opora při 2. vlně pandemie

25. 9. 2020

Počty pozitivně testovaných i osob v karanténě jsou znovu vysoké, aktuálně vyšší než při první vlně pandemie COVID-19.  Lidé jsou znovu nuceni využívat pracovní neschopnost a v některých případech i dávku při ošetřování člena rodiny.

V čem se ovšem 2. vlna liší ?

Stát neudělal žádné výjimky pro OSVČ a občany pracující na dohodu. Ten, kdo nemá uhrazené nemocenské pojištění na dávky nárok nemá. Finanční dopad může být o trochu menší například z důvodu kratší karantény, která není 14 dní, ale 10 dní. Na druhou stranu někde problémy dělá přeplněná kapacita a schopnost získat rezervaci na testování.

Některým OSVČ také činí potíže a snižuje příjmy mnoho opatření v rámci boje s COVID-19 (zavírací doba restauračních zařízení, počet osob, které se smí sdružovat, nemožnost vycestovat do některých zemí bez testu, atd.) Zároveň skončila úleva na úhradu povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

V oblasti úhrady nájmu sice existuje možnost odložit si nájemné bez sankcí, ale vše musí být uhrazeno do konce roku 2020, což je pro řadu osob spíše riziko, že nemají-li nyní, nebudou mít ani na konci roku.

Na konci srpna bylo v Česku bez práce přes 279 000 lidí, což je nejvyšší srpnová hodnota od roku 2017. Míra nezaměstnanosti pozvolna stále stoupá, nyní je na 3,8 %. Meziročně stoupla o 1,1 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které počátkem září zveřejnil Úřad práce ČR. S konce některých sezónních prací se očekává další růst počtu nezaměstnaných a zároveň pokles volných pracovních míst, což jsou hlavní ukazatele situace na trhu práce.

Vláda na svém dnešním jednání schválila návrh ministryně Jany Maláčové a to novelu zákona o zaměstnanosti na zavedení Kurzarbeitu. Jedná se o nástroj, který při závažných hospodářských potížích umožní zachovat pracovní místa a po přechodnou dobu tak pomůže českým firmám i jejich zaměstnancům. Vládou schválený návrh zákona nyní poputuje do Poslanecké sněmovny tak, aby byl co nejdříve projednán ve stavu legislativní nouze. Prioritou MPSV je, aby Kurzarbeit přímo navázal na úspěšný program Antivirus, který bude ukončen k 31. říjnu 2020. Více ZDE

 

 

Menu
Centra