Pro invalidní důchodce, kteří se vrací do práce

Aktualizováno leden 2018

Novelizace Zákona o zaměstnanosti (specificky nemožnost mít tzv. nekolidující zaměstnání při evidenci na Úřadě práce) je velkou potíží pro řadu OZP a zvláště pro ty, kdo se vracející po dlouhodobé nemoci zpět do pracovního procesu.

O co se vlastně jedná? Jednoduše řečeno, kdo je v evidenci Úřadu práce, může si přivydělat, ale jen za určitých podmínek. Současným nastavením však stát nutí lidi s invalidním důchodem v I. nebo II. stupni, aby si zajistili platbu sociálního pojištění sami a to, přestože ví, že je nedostatek míst na zkrácené úvazky a že malé úvazky při pár hodinách týdně se běžně zajišťují dohodami o provedení práce, ze kterých se sociální pojištění neodvádí.

Jestliže jste osobou v I. nebo II. stupni invalidního důchodu a jste vedeni na úřadu práce a již vám uplynula podpůrčí doba a na obzoru žádná smlouva či DPČ není, a přesto chcete pracovat, myslete na své sociální pojištění. Na starobní důchod máte nárok až po odpracování 25-35 let (dle data narození).

Jestliže jste osobou v I. nebo II. stupni invalidního důchodu a vracíte se do práce dávejte si pozor na smlouvu, kterou podepisujete. Měla by to být dohoda o pracovní činnosti (DPČ) či pracovní smlouva jinak za vás nikdo sociální pojištění neodvede. Zároveň váš příjem by měl být vyšší než 4.500 Kč, jinak výše vašeho výdělku bude poloviční.

Pro více informací jsme vám k dispozici na socialni@amelie-zs.cz.

Menu
Centra