Prevence je levnější než řešení následků

I proto se v České republice realizuje prevence v oblasti zdraví – preventivní prohlídky a vyšetření.

Možná se ptáte, proč je to v Amelii téma? Inu je to jednoduché, protože se setkáváme s tím, že lidé i po nemoci na prevenci zapomínají. To, že člověk prodělal onkologickou nemoc jej nijak nechrání, naopak psychická zátěž na nemocného a jeho blízké může mít spíše podobu akcelerátoru. Je tedy dobré na prevenci myslet a dodržovat ji.

Proč se také na prevenci často zapomíná je to, že prostě nemáme přehled.

Takže pro zjednodušení nabízíme to nejzákladnější z prevence!

Každý dospělý má nárok na pravidelnou preventivní prohlídku:

  • u praktického lékaře 1 x za dva roky (u novorozenců a dětí jsou prohlídky častější vzhledem k očkovacímu kalendáři, ovšem po 3 letech je to již také 1 x za dva roky). V rámci ní lze očekávat či požádat o kontrolu krevního tlaku a vyšetření moči při každé preventivní prohlídce, vyšetření EKG 1 x za 4 roky, vyšetření hladiny tuku a cukru v krvi 1 x za dva roky.
  • u zubaře 2 x ročně, včetně preventivního ošetření zubního kamene.

Ženy od 15-ti let věku mají nárok na pravidelnou gynekologickou prohlídku 1 x ročně. V rámci ní mohou očekávat či požádat o cytologické vyšetření a praktickou ukázku samovyšetření prsou.

Tzv. screeningové programy nabízejí vyšetření jako prevenci pozdního záchytu onkologického onemocnění u osob v rizikovém věku. Jedná se o:

  • cytologického vyšetření stěru z děložního čípku u žen od 15 let 1 x ročně (realizuje gynekolog), jako prevenci rakoviny děložního hrdla
  • mamografické vyšetření pro ženy od 45 let věku 1 x za dva roky (předepisuje praktický lékař nebo gynekolog), jako prevence rakoviny prsu
  • test na okultní krvácení do stolice pro dospělé od 50 do 55 let věku x ročně. Od 55 let 1x za dva roky tento test nebo kolonoskopie 1x za 10 let (předepisuje praktický lékař), jako prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku

Pár poznámek na závěr:

  • Na prevenci chodí především ženy – poptejte se svých partnerů a přátel, jak na tom jsou s prevencí a inspirujte je!
  • Mít na něco nárok pro mnohé znamená, že se mohou rozhodnout, zda toho využijí nebo ne. Otázka prevence zdraví je však volbou, která by neměla být odsouvána a zvažována. V České republice je přístup pojišťoven k pojištěncům velmi vstřícný, v mnoha zemích světa to však není volba, ale povinnost každého, kdo je zodpovědný. Nestojí to za úvahu?
  • Každá zdravotní pojišťovna ještě vytváří své vlastní portfolio prevence jako benefit, podívejte se, co nabízí vaše pojišťovna.
  • Prevencí nejsou jen vyšetření a návštěvy lékařů, ale také zdravý životní styl. Jen spolu dohromady to dává smysl. Na to je dobré vždy pamatovat.

Jak jste na tom s prohlídkami? Naplánujete si nějakou?

Pokud ano, tato novinka splnila svůj účel!

Menu
Centra