Předpis paruk a dalších pomůcek končí

Od 1. 8. 2019 bude ukončena možnost předpisu a tedy finanční podpory ze zdravotního pojištění některých pomůcek. Jedná se o pomůcky, které nebyly v rámci změny systému přehlášeny a tedy jejichž kategorie/skupina zanikla. U onkologicky nemocných jde zejména o paruky, kdy s poukazem od lékaře byl příspěvek na paruku 1000 Kč. Ostatní změny si můžete porovnat, když se podíváte na seznam pomůcek, které lze předepsat od 1.8.2019 a srovnáte ho se seznamem od 1.7. 2019. na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

http://www.sukl.cz/sukl/seznam-zdravotnickych-prostredku-hrazenych-na-poukaz

Informovanost o těchto změnách je velmi nízká a to jak mezi laickou, tak odbornou veřejností. Mediálně byla věnovaná pozornost zejména konci příspěvku na brýlové obruby a skla, ale ostatním pomůckám ne. Amelie již více než týden komunikuje s velkými nemocnicemi a zejména onkologickými ambulancemi a snaží se zdravotnický personál informovat a požádat, aby pacienty v posledním týdnu možnosti předpisu i vyzvednutí pomůcky zvlášť důrazně informovali. Aby se nestalo, že někdo dostane poukaz na paruku 30.7.2019, hned si pomůcku nevyzvedne, bude čekat až mu vlasy začnou padat a poukaz mu pak bude již k ničemu.

Problematika zachování, tedy nyní znovu obnovení příspěvku na paruku je velmi složitá. Firmy, které paruky prodávají musí splnit kriteria pro registraci zdravotnického prostředku, mezi která patří například doporučení odborných lékařských společností, dodržet výši marže od vstupní ceny na český trh pod 25% a další. Také není jasné, zda-li by firmy museli registrovat každou paruku zvlášť. Liší se zpracování, délka a pak ještě barvy. Firmy možná půjdou cestou jednání s jednotlivými zdravotními pojišťovnami o zařazení příspěvku na paruky do benefičních balíčků.

 

Menu
Centra