Muži a zdraví

Muži a jejich přístup ke zdraví

Muži umírají v průměru o 5 let dříve než ženy. Rozdíl není vysvětlitelný fyziologickými rozdíly.

Výzkumy v této oblasti potvrzují, že je to jejich přístupem ke zdraví.

Muži jsou soběstační, samostatní, neprojevují emoce, chrání slabé a bezbranné. To je tradiční pohled na mužství i v ČR. Ale, co se stane, pokud se muži sami cítí nedostateční v některé z těchto základních kategorií? Co se stane, pokud jsou nemocní a měli by vyhledat odbornou pomoc? Prostě to v mnoha případech neudělají a počkají – třeba to přejde!

Tento mechanismus často vede k vyhledání lékaře až v horším zdravotním stavu, kdy dochází k rozvoji nemoci a intervence je již složitější.

Někdy se muži také obávají svěřit se svými obtížemi ženě – lékařce. Pro ty, kdo to vnímají stejně, může být překvapivým zjištěním, že přestože by muži raději jako lékaře měli muže, zdravější je, aby jím byla žena. Muži totiž v lékařích mužích prý mohou vidět potenciálního soka a tak se ve svém sdělení omezují na nejnutnější. Kdežto k ženám lékařkám jsou mnohem upřímnější a otevřenější.

19.11. je mezinárodní den mužů, který využívá i celosvětové hnutí Movember. To po celý měsíc listopad podporuje akcemi sběr financí na mužské zdraví.

Zapojte se podporou nebo tím, že o mužském zdraví mluvíte a nejlépe s muži!

Menu
Centra