Melanom a jeho prevence

Blíží se květen a s ním Evropský den melanomu

Melanom je zhoubný nádor kůže, který je relativně častý (např. postihuje každého 30 Pražana). Přitom se dá většinou včas odhalit. Stačí sledovat svá mateřská znaménka a změny na kůži v rámci samovyšetření, pravidelných kontrol u kožního lékaře a zachovávat prevenci ochranou proti přímému slunečnímu záření.

Znaménka si je dobré nechat zkontrolovat optimálně 1x ročně u kožního lékaře a vždy při pochybnostech. Příznaky, při kterých bychom měli zpozornět jsou řazeny podle začátečních písmen A, B, C, D a E a znamenají:

  • Asymetrie (nepravidelnost okraje či jeho změna)
  • Border (hranice znaménka se rozostřuje)
  • Color (barva znaménka se mění – tmavne nebo je nepravidelná)
  • Diametr (průměr znaménka se zvětšuje, přičemž velikost nad 5 mm je ke konzultaci)
  • Elevace (znaménko vystupuje nad povrch kůže či je nepravidelného povrhu)

Více o melanomu a kožních nádorech uslyšíte v připravované on-line přednášce Amelie 22. 5. v 18 hod na: www.amelie-zs.cz/prednaska

Jednotlivá Centra také připravují akce na podporu prevence

Do pražského Centra přijede na přednášku a prohlídku účastníků přednášky lékařka 24. 4. v 16 hod, Centrum v Liberci se chystá ke stanům 21. 5., ty budou k dispozici od 10.00 do 17.00 na Náměstí Dr. E. Beneše a Centrum Amelie v Olomouci se chystá ke stanu na vyšetření 16. 5. v 10 hod.

Přijít však můžete ke stanům proti melanomu v Praze na Václavské náměstí 22. a 23. dubna, v Brně na náměstí Svobody 29. dubna a v Ostravě v Shopping parku Avion 30. dubna. Lékaři budou zájemcům k dispozici vždy mezi 10. a 18. hodinou.

Nepodceňujte znaménka a hlídejte si je.

Prevence je levnější než řešení následků.

Menu
Centra