Ošetřovné v době uzavření škol

26.3.2020

Nejdříve vláda a v následujících dnech poslanci a po nich senátoři, podle očekávání schválili mimořádné změny ošetřovného. Rodiče, kteří zůstávají doma s dětmi kvůli zavřené škole, tak budou moci čerpat ošetřovné po celou dobu, kdy budou uzavřeny školy. Nárok je schválen pro zaměstnance a výjimečně i pro OSVČ. Pro nárok u OSVČ není rozhodující, zda si podnikatel předtím dobrovolně platil nemocenské pojištění.

Ošetřovné při zavřené škole se bude vztahovat na péči o děti mladší 13 let (běžně je jenom pro děti mladší 10 let). Bez věkového omezení vznikne nárok na ošetřovné také při péči o zdravotně hendikepované osoby.

Schválená novela počítá s tím, že se lidem proplatí všechny dny, kdy pečovali o dítě kvůli zavřené škole. Rodiče se mohou na ošetřovném vystřídat mnohem snadněji. Vystřídání není možné v jednom kalendářním dnu, jinak tu nejsou žádné hranice po jaké době a ani počty změn.

I prodloužené ošetřovné zůstává na 60 % předchozího výdělku, stejně jako při standardních pravidlech. Částka pro OSVČ pečující o děti má být paušálně 424 Kč za den.

Podle standardních pravidel se ošetřovné vyplácí až po jeho ukončení, ale nyní stát vyplatí ošetřovné vždycky po konci kalendářního měsíce.

Lidé, kteří místo klasické pracovní smlouvy pracují na takzvané dohody, tedy DPČ a DPP, mají smůlu, ošetřovné se jich netýká. Návrh byl v poslanecké sněmovně diskutován, ale při prvním schvalování neprošel. Až později, více ZDE.

Amelie je tu pro vás a nabízí i v době epidemie služby Odborného sociálního poradenství po telefonu, emailu, skype a případně i osobně, více ZDE.